Rumunsko – Dunajská -delta
Aké ryby môžeme chytiť v Rumunsku a v akých vodách môžeme loviť?
V delte náš lov vyrušia maximálne len labute, volavky a iné chránené vtáky. S kŕmením miesta deň či dva si môžeme spraviť miesto, kde divé kapre z delty nás nenechajú sedieť v pokoji počas celého dňa, väčšinou vo váhe 3-6 kg. Komu stačí aj menej záberov, tak môže loviť aj bez kŕmenia, na dobre vybranom mieste avšak sa môže stretnúť aj s kaprom aj do 20-30 kg.
Sumce delty nám budú pripomínať tie najlepšie časy na Páde, ako v množstve, tak i vo váhe rýb. Kto má výdrž a namiesto spánku večer radšej pôjde na ryby má veľkú šancu na chytenie aj 50-60 kg sumca. Legendárne množstvo šťúk tiež požaduje pár slov, lebo ak náhodou sa niekto vyberie na pol dňa na niektoré jazero, môže si parádne zachytať. Za krátku dobu je šanca chytiť aj 20-30 šťúk na prívlač, s dobrou nástrahou. Samozrejme väčšina týchto rýb sa pustí naspäť, aby ich chytenie aj pre iných by mohol spraviť pekný deň. Pekné zubáče a obrovské množstvo boleňov láka veľa prívlačiarov.
Sezóny, na kedy si máme plánovať zájazd?
Najprv sa musíte rozhodnúť na akú rybu a s akým spôsobom chcete chytať. Jarné mesiace sú najlepšie pre lov veľkých šťúk, a po končení ochrannej doby sumcov je obľúbená doba sumčiarov. Jeseň dáva takisto veľa sumcov, kaprov a zubáčov, takže tieto mesiace sú prvé ktoré sú obsadené dopredu. Horúčavy v auguste priťahujú tiež sumčiarov, ako z hľadiska prívlače takisto aj z vábenia. Október a november je doba pre prívlačiarov na delte, a to najmä na šťuky.
Pritom by ste mali brať ešte do úvahy tieto veci: Mali by ste vybrať podľa toho aké počasie máte radi, a aký spôsob lovu. Kto nemá rád zimu, ten radšej má prísť v čase júl - august, lebo skoro ráno nie je zima, ako napríklad v septembri či v októbri. Nemusíte sa obávať aj vtedy je šanca chytiť šťuku, zubáča. Kto si vyberie lov sumcov vážne, tak nech si pozrie solunárnu tabuľku, kedy bude nový mesiac. Úplná tma naozaj zväčšuje šancu na ulovenie kapitálnej ryby.
Najľahšiu úlohu majú tí ktorí lovia na kapor, pre nich sú šance dobré počas celej sezóny, ja by som odporúčal letné mesiace a september, ale len kvôli tomu že mám rád pohodlnosť, a nerád sa obliekam nadránom. Cez jeseň naše šance na kapre sú také isté ako na dravce.
Ako máme cestovať?
Zo Slovenska do dverí delty Tulcea je zhruba 16-18 hodín autom, s pokojným tempom. Cesty v Rumunksu sú čoraz lepšie, niekedy aj lepšie ako naše. Diaľnice tu nenájdeme, ale jazda je bez prekážok, a keď si sadneme do auta štyria, tak ani výdavky nebudú až také vysoké. Počas cesty musíme prejsť cez dva kompy, ale netrvá to dlho.
Na aké počasie sa máme pripraviť?
Počasie je dominantne kontinentálna, ktorú mierne ovplivný more. Stredná ročná teplota je 11°C, a ročne napadne 400-500 mm dažďa. V počasí pocítime aj prúdenie mora, takže aj v novembri sa môže stať, že môžeme loviť cez príjemný teplý deň, ale noc je už ostrejšia.
Aké sú tam ceny?
V Rumunsku sú ceny podobné domácim cenám, ale rybár sa s tým stretne len počas cesty, lebo na mieste pobytu ho čaká plná penzia.
Aké sú tam rybárske pravidlá?
Denne si môžeme privlastniť 5 kg rýb, po tom by sme mali lov ukončiť, ale ak ryby pustíme naspäť, pokojne si môžeme chytať ďalej. Rybárska stráž našich návštevníkov neotravuje, ale nenásytných rybárov ani majitelia ubytovania nemajú v láske. Ale nikomu nebude vadiť, keď si zoberiete domov nejaký sumcový filet, či zubáča, ale nie v desaťkilogramových baleniach.
Aké náčinenie si máme brať?
Toto je zložitá otázka, takže vám odporúčame prezrieť si tento link, náš partner na vlastnej webovej stránke má potrebné inštrukcie.
Priebežné informácieV tábore čaká našich klientov plná penzia. Služby ponúkajú v balíkoch v stálej cene. Podľa nás tieto služby sú nevyhnutné v prípade týždňovej či dvojtýždňovej dovolenky v oblasti delty.
Počas zájazdu v cene máte zahrnuté:
- ubytovanie v dvojmiestnych drevených domčekoch
- polpenzia, výdatné raňajky, na večeru viac chodová večera, káva, minerálna voda
- 1 motorový čln pre každú dvojicu
- rybárske lístky
- sprievodca, ktorý vám pomôže pri orientácií v delte, ukáže kŕmené miesta a miestny spôsoby lovu
Cena zájazdu: 585 Eur
Čo cena nezahŕňa:
- benzín do člnov
- vycestovanie do delty a cesta domov
Cena paliva do člna: Cena paliva do člna - na dva osoby pri priemernom použití môžeme rátať 120 Eur na týždeň. Palivo sa zaráta v cene 2 Eur/liter. Táto cena nezahŕňa len cenu paliva, ale aj olej a servisné výdavky. Motory sú nové, kvalitné štvortaktové, takže každých 100 hodín musia byť servisované, a mať vymenení olej. Takto spočítané vychádza 2 Eur/liter.
Cena vycestovania: Dĺžka cesty je cca 1450 km, takže tam a späť 2900 ( z Bratislavy). Auto s priemernou spotrebou, 9 litrov v priemere, znamená 241 litrov paliva. Ak počítame 1 euro na liter, tak vyjde 241 Eur. Ak cestujeme štyria je to 60 Eur na hlavu.
Dôležité!!!
Ak disponujete s preukazom na vedenie malej lode doneste zo sebou!
Typy na lov
Nie je to legendou, ale pravdou že počas 4 hodín viac ako 60 šťúk, alebo 19 decembra 19 kilový lysec, cez deň v kalnej vode. V strede leta 8-10 pekných zubáčov za 2,5 hodín, alebo 8-10 lyscov za poldňovú rybačku. Toto všetko je pravda.
Ale aby sa toto stalo aj vám potrebujete výdrž, trocha šťastia a konzekventný lov.
Tu chceme troška pomôcť našim budúcim klientom, aby ich lov bol naozaj čo najlepší v delte Dunaja, na ramene Chilia.
Väčšina ľudí spraví chybu tam, že kvôli množstvu rýb chce skúsiť všetko, každý spôsob na každú rybu za ten krátky týždňový pobyt v delte. Tieto zájazdy sa vtedy väčšinou končia sklamaním, lebo celý týždeň len habkavo lovia troška na zubáča, troška na kapra atď..
A vtedy výsledok nebude, len ak náhodou rybár netrafí do "čierneho", inak ani nehovoriac, že rybár oveľa viac času trávi s hľadaním miesta, pripravením výstroja, ako so samotnou rybačkou.
Ak môžeme poradiť, tak každý rybár by si mal vybrať 2 maximálne 3 ryby, ktoré už pozná z domácich vôd. Pozná spôsoby, a triky na ich lov. Druhá vec, náš sprievodca vám ukáže tie miesta, kde máte veľkú šancu na lov tej ryby ktorú chcete chytať a možno už aj zakŕmené miesta. Tretia vec je aby sme už dopredu naplánovali lov, a aby sme lovili konzekventne podľa miesta i podľa spôsobu.
Napríklad ak niekto chce chytať kapre, zubáče a sumce, tak potom každé ráno by si mal sadnúť na vybrané kaprárske miesto, a preloviť tam pol dňa. Po tomto si môže skúsiť pár hodín s rybkou na zubáče. Na obed pôjde do tábora, troška si pospí, dá si sprchu a večeru, na večer môže ísť naspäť na vodu kvôli sumcom. Samozrejme v tomto prípade nočný spánok si musí zariadiť v člne, alebo ísť len každú druhú noc. Efektívne, dobre fungujúce rady vám môže dať náš sprievodca Peter Kóta, ktorý vám rád pomôže. Nepovediac o spôsoboch, návnadách a mieste lovu.
Ak ťa zaujíma naša ponuka, a chcel by si cestovať, vyskúšať nie každodenné dobrodružstvo, alebo len chceš viac informácií, napíš nám na s pomocou dotazníka, a dáme ti ďalšie rady.
Potrebuješ viac informácií? Vyplň dotazník a čoskoro odpovieme na tvoje otázky: